Olympos Divasa Hotel

Yanartaş

“Taş yanar mı hiç ?” demeyin, çünkü yanıyor. Kayaların arasından alevler yükseliyor…

Olympos‘tan Çıralı’ya giden servisler sizi Çıralı’ya götürüyor. Çıralı’dan Yanartaş‘a yaklaşık 800 metrelik bir yürüyüş yolu söz konusu. Kendinize güvenmiyorsanız gitmeyin çünkü 800 metrelik yolun tamamında yokuş çıkıyorsunuz. Alevleri iyi görebilmek için genellikle Yanartaş geceleri ziyaret ediliyor. Yanınıza el feneri almayı unutmayın çünkü dağa çıkışta herhangi bir aydınlatma söz konusu değil. 800 metrenin sonunda sizi kayaların arasında dans eden alevler karşılıyor. İlginç m ? İlginç elbette, görmekten zarar gelmez.

yanartas254

Efsaneye göre şu meşhur olan  tanrı varya Prometheus, ateşi çalmış falan ya hani, heh işte çaldığı o ateşi burada düşürmüş mü ne yapmış , işte öyle bir şey. Sonra bu ateş binlerce yıldır sönmeden böyle yanar dururmuş. İsim koyarken bizim insanımız çok üretkendir, bakmışlar taşın içinden alevler çıkıyor, yanıyor “e biz buna ne diyelim ?” diye düşünmüşler. Sonra zeki biri demiş ki “madem yanıyor ve taş , biz buna Yanartaş” diyelim. Böylece Prometheus’un çaldığı ateşin yandığı yerin adı olmuş mu Yanartaş ? Olmuş.

Gerçekten enteresan bir yer, hakkını yememek lazım. Ama tavsiye odur ki sevgilisiz gitmeyin. Sevgilisi ile gidenler o yokuşu elele çıkarken siz eliniz arkanızda “ne işim var dağın başında” diye düşünüyorsunuz. Hoş olmuyor, tecrübe ile sabittir. Yine giderken yanınıza içecek bir şeyler alabilirsiniz. Yukarıda ateş etrafında sohbet hoş olabilmekte. Yanında sucuk ekmek götüren kişi sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Sonuçta hazır yanan bir ateş varsa neden sucuk pişirmeyelim mantığı kendiliğinden oluşmakta.

Bazen bazı taşların alevi sönmüş oluyor. Eğer çakmak, kibrit vs ile yaklaşırsanız yeniden yakabilirsiniz. Ama çok yaklaşmayın yoksa kaş,kirpik vb sevdiğiniz tüy-kıllar, istenmeyen tüy kavramı dışında kalmasına rağmen, istenmeyen tüy muamelesine maruz kalabiliyor. Ateşle şaka olmaz !

Yanartaş kısaca taşların arasından alevlerin çıktığı, taşların yandığı bir yer. Görmeye gerek var mı ? derseniz. Görün deriz. İnstagram vs de fotoraf paylaşır Yanartaş’tayım diyebilirsiniz. Sonuçta yanan taş görme şansını her zaman elde edemeyebilirsiniz.

Copyright Divasa Hotel 2014 | Design by ozgur