Olympos Divasa Hotel

İletişim

Yazır köyü , Olimpos, 07350, Kumluca, Antalya, Turkey

Olympos'ta Yeni Trend ! Olympos Divasa Hotel

  • Bize Ulaşın..
  • +90 242 892 11 20

Tahtalı Dağı diye bir dağ var !

Ama öyle böyle bir dağ değil.  Tekirova, Kemer, Çıralı, Olimpos, Adrasan ayaklarına serilmiş, zirvesi 2365’lerde bir ulu heybet ki sormayın gitsin. Öyle laf olsun diye adı dağ konan dağlardan değil yani , adı ile sanı ile her açıdan dağ !

Antalya’nın dağları zaten seyre değer güzellikte, Tahtalı ise bunların en yükseği. Hal böyle olunca anlatmaya değer bir güzellik olması doğa. Doğal zaten her bakımdan ve çok farklı bir çok özelliğe sahip. Anadolu’da heybeti ile bilinen çok dağ var muhakkak ama Antalya’da olunca işin içine direk turizm de girmekte. İyi de olmakta bu durum. Tahtalı Dağı için anlatacak çok şey var.

Tahtalı Dağı için bence ( madem ben yazıyorum öncelik benim için önem arz eden başlık olsun ) en önemli konu yamaç paraşütü uçuş güzergahı olması. 2365 metre zirveden havalanmak için özel pist bulunmakta. Tekirova sahil ise iniş yapmak için oldukça uygun. Uçuş her zaman uygun hava koşulları yakalamak biraz zor olsa da 2365 ten havalanıp deniz seviyesine iniş yapılabilen çevrede başka nokta yok. Bu yönü ile ilerleyen zamanlarda Fethiye Babadağ’a rakip olabilecek bir potansiyeli var. Termik yakalandığında 3 bin – 4 bin aralığına çıkmak oldukça kolay ve eşsiz bir manzara eşliğinde harika bir uçuş keyfi yakalamak mümkün.

Yine Tahtalı Dağı’nı değerli kılan en önemli unsurlardan birisi son derece modern ve güvenli olan teleferik hattıdır. 850 metre rakımdan Beycik Köyü yakınlarından kalkan teleferik sizi zirveye taşımakta. Oldukça dik bir yamaçtan zirveye giden teleferik seyri doyumsuz bir manzara eşliğinde sizi güvenle Antalya’nın en yükseğine taşıyor. Olympos‘a geldiyseniz Tahtalı Teleferiğe binmeden asla dönmeyin ! Emir kipinde bir cümle kurmuş olabiliriz ama olayın önemini anlatabilmek adına böyle bir tarz kullandık, af ! (:

Eğer “ben yürümeyi severim”  tadında biriyseniz Beycik Köyü’de Panaroma Restaurant’ı bulun. Sahibi  çevreyi çok iyi bilen bir rehberdir. Önce sizi Üç adalar manzarası eşliğinde harika bir yemek ile doyuracak , sonrasında patikaları kullanarak trekking tadında Tahtalı zirvesine yürüyerek çıkaracaktır. Zor bir parkur olduğunu şimdiden söylemeliyiz ama eğer enerjiniz buna müsaitse kesinlikle bu yolu deneyin. Unutulmaz bir deneyim olacağının garantisini verebiliriz, veriyoruz, verdik.

Yanartaş’tan sizlere bahsetmiştik. Hani şu taş ve yanıyor olan yer. İşte Yanartaş ile ilgili bir efsanenin ucu da yine Tahtalı Dağı’na dayanır. Efsane şöyle :

 

Argos Kralı’nın oğlu olan Bellerophontes bir av partisi esnasında erkek kardeşini kazayla öldürdüğü için babası tarafından kovulmuştur. Ege Denizi’ni geçerek Anadolu’ya gelen Bellerophontes kendisine yeni bir yaşam kurar. Yöre krallarından birinin yanında hizmetkar olarak çalışmaya başlamıştır. Çeşitli kaynaklar yakışıklı bir genç olduğunu belirtir. Bu nedenle olsa gerek kralın karısı, Argos’un bu eski veliahtına aşık olur. Duygularını delikanlıya açıkça belli etmeyi ihmal etmez. Ancak yanında çalıştığı kralın karısıyla bu tür ilişkiye girmeyecek kadar onurludur Bellerophontes. Kraliçeyi reddeder. Kraliçe ise çok sinirlenmiştir. Krala giderek Bellerophontes’in kendisine zorla sahip olmak istediğini, karşı koyması sonucu ancak kurtulabildiğini söyler.

Kral küplere biner. Çok kızmıştır. Bununla beraber delikanlıyı öldürmek istemez. Çağırıp eline bir mektup verir. Mektubu Xhanthos kralı olan kayınpederine vermesini emreder. Mektupda mektubu getiren Bellerophontes’in derhal öldürülmesi yazılıdır.

Yola çıkan Bellerophontes Xhanthos’a gelir ve yanında taşıdığı mektubu krala teslim eder. Mektubu alıp okuyan kral önce çok şaşırır. Bellerophontes’in saflığı ve temiz görünümünden oldukça etkilenmiştir. Doğrudan öldürmeyi göze alamaz. Bir süre misafir eder, sonunda Tahtalıdağ’ın çevresinde yaşayan Khimaira canavarını öldürmesini talep eder. Khimaira başı arslan, ortası keçi, kuyruğu ise yılan olanbir yaratıktır. Ağzından burnundan alevler saçmaktadır.

Görevi alan Bellerophontes yola koyulur. Yolda karşısına çıkan kanatlı atı (Pegasos) yakalar ve ona binerek havadan ejderhanın yaşadığı yere uçar.

Khimaira onları görünce ateşler püskürterek yoketmeye çalışır. Pegasos’la birlikte Tahtalıdağ’a ulaşan Bellerophontes, dağın zirvesine yakın bir yerden canavarın hareketlerini kontrol eder. Oklarını hazırlar ve karşı saldırıya geçerek, ucu kurşunlu oklarını Khimaira’nın ağzından içeriye sokmayı başarır. Canavarın midesi kısa sürede dağlanır. Korkunç yaratık hırıltılı sesler çıkararak yere yığılır. Khimaira ölmüştür, ancak çürüyen bedeni yüzyıllar sonra bile ağzından çıkan ateşlerin sönmesine engel olamaz. Bazı kaynaklar günümüz olimpiyat oyunlarının ilk kutsal ateşinin buradan geldiğini yazarlar.

 

Kısaca Olympos tatilinize Tahtalı Dağı’na yapacağınız bir gezinti çok fazla renk katacaktır. Denize girmeyin demiyoruz, hobi olarak yine girin ama dağları da ihmal etmeyin (:

Olympos Divasa Hotel tüm bu yoğunluğun ardından tatlı bir uyku çekmek ve enerji depolamak için sizleri bekliyor olacak…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam yorumlar yüzünden soru sormak zorunda kalıyoruz: